香港嘅工作簽證並冇一條可以喺官方統計入面睇到嘅「最低月薪線」——起碼入境事務處公佈嘅薪酬分佈唔係咁運作。根據入境事務處官方網站嘅「簽證」統計數字頁面(截至 2026 年 10 月),2025 年全年經一般就業政策(General Employment Policy, GEP)獲批嘅 31,278 宗個案中,月薪低於 20,000 元嘅有 14,850 宗,佔約 47.5%;同期經科技人才入境計劃(Technology Talent Admission Scheme, TechTAS)獲批嘅 161 宗個案,20,000 元以下一欄係 0 宗。同一個城市、同一年,兩條通道嘅薪酬重心可以差好遠,呢個正係「嚟香港做工月薪一定要過兩萬」最容易講錯嘅地方。
三條通道嘅薪酬重心,實際差幾遠?
先把 2025 年全年嘅獲批個案並排放,差異一眼就睇到:GEP 嘅重心明顯偏向低檔,輸入內地人才計劃(Admission Scheme for Mainland Talents and Professionals, ASMTP)集中喺中間,TechTAS 則完全冇低薪尾部。
| 每月薪酬 | GEP(31,278 宗) | ASMTP(26,714 宗) | TechTAS(161 宗) |
|---|---|---|---|
| 20,000 元以下 | 14,850(約 47.5%) | 10,183(約 38.1%) | 0(0%) |
| 20,000–39,999 元 | 8,211(約 26.3%) | 9,847(約 36.9%) | 76(約 47.2%) |
| 40,000–79,999 元 | 4,787(約 15.3%) | 5,156(約 19.3%) | 69(約 42.9%) |
| 80,000 元或以上 | 3,430(約 11.0%) | 1,528(約 5.7%) | 16(約 9.9%) |
要留意,同一個官方頁面入面,非本地畢業生留港/回港就業安排只列出地區同學歷,優秀人才入境計劃則列出地區、行業/界別同學歷,兩者並無按每月薪酬分檔;所以本文只比較 GEP、ASMTP 同 TechTAS 呢三條有薪酬分佈嘅通道。
2026 年上半年,分佈有冇移位?
有,而且三條通道移嘅方向唔一樣。GEP 低於兩萬嘅佔比由約 47.5% 升至約 49.8%;ASMTP 嘅 2 萬至 4 萬檔由約 36.9% 升至約 40.2%,低於兩萬嘅佔比則由約 38.1% 降至約 34.5%;TechTAS 依然係 0 宗兩萬以下。
| 每月薪酬 | GEP(13,640 宗) | ASMTP(13,654 宗) | TechTAS(95 宗) |
|---|---|---|---|
| 20,000 元以下 | 6,798(約 49.8%) | 4,711(約 34.5%) | 0(0%) |
| 20,000–39,999 元 | 2,755(約 20.2%) | 5,487(約 40.2%) | 50(約 52.6%) |
| 40,000–79,999 元 | 2,202(約 16.1%) | 2,616(約 19.2%) | 35(約 36.8%) |
| 80,000 元或以上 | 1,885(約 13.8%) | 840(約 6.2%) | 10(約 10.5%) |
2026 年嘅數字只涵蓋 1 月至 6 月,上半年獲批宗數佔 2025 全年嘅比例三條通道並唔一致(GEP 約 43.6%、ASMTP 約 51.1%、TechTAS 約 59.0%),所以只適合作為走勢參考,唔可以當全年水平睇。
點解 GEP 有接近一半人月薪低過兩萬?
GEP 嘅行業分佈提供咗一個線索:2025 年獲批個案中,康樂和體育有 4,517 宗(約 14.4%),藝術/文化有 3,364 宗(約 10.8%),兩者加埋 7,881 宗;相比之下,金融服務係 2,343 宗,法律服務只有 125 宗。體育同文化界別嘅薪酬結構同金融、法律本來就唔同,低薪檔位佔多唔算意外。
但要講清楚:官方統計並無把薪酬同行業交叉列出,所以無從直接核實究竟係邊啲行業貢獻咗兩萬以下嗰 14,850 宗。上面嘅讀法係並讀兩組分佈得出嘅推測,唔係官方結論。
ASMTP 嘅重心:厚實嘅中間層
ASMTP 嘅形狀同 GEP 好唔同。2025 年佢嘅低薪尾部較細(約 38.1% 對 GEP 嘅約 47.5%),但高薪頂部亦較薄(8 萬以上只有約 5.7%,GEP 有約 11.0%)。換句話講,約 56.2% 嘅 ASMTP 獲批個案落喺 2 萬至 8 萬之間,分佈比 GEP 集中。
行業上都睇得出分別:ASMTP 2025 年(撇除「其他」5,688 宗)最大嘅界別係商業和貿易 4,382 宗,其次係學術研究和教育 3,962 宗、工程和建造 3,631 宗同藝術/文化 3,556 宗,冇 GEP 咁明顯由康樂體育主導。學歷方面,ASMTP 有 11,061 宗(約 41.4%)屬「其他學歷」,比例遠高於 GEP 嘅 1,947 宗(約 6.2%)。
TechTAS 點解一宗兩萬以下都冇?
三個因素一齊起作用。第一,規模細:2025 年全年得 161 宗,2026 年上半年 95 宗,本身唔係大眾通道。第二,學歷高:2025 年獲批者中博士 53 宗、碩士 65 宗、學士或同等 43 宗,碩士以上加埋 118 宗,佔約 73.3%。第三,界別集中喺科技範疇:人工智能 82 宗(約 50.9%)、生物科技 24 宗、集成電路設計 13 宗、網絡安全 11 宗、材料科學 9 宗、微電子 7 宗。
薪酬分佈亦印證咗呢點:2025 年最多人落喺 2 萬至 4 萬(76 宗,約 47.2%),4 萬至 8 萬有 69 宗(約 42.9%),8 萬以上 16 宗(約 9.9%),兩萬以下就一宗都冇。
咁「月薪一定要過兩萬」應唔應該信?
拆解落,呢句說話只喺某啲通道講得通:
- 官方嘅簽證統計頁面本身並無列出一條適用於所有工作簽證嘅最低月薪數字,只有按檔次嘅獲批分佈。
- 兩萬以下喺 GEP 同 ASMTP 都唔係零:2025 年分別有 14,850 宗同 10,183 宗,2026 年上半年亦有 6,798 宗同 4,711 宗。
- 但 TechTAS 喺兩個統計期都係 0 宗兩萬以下,說明某啲通道嘅實際薪酬水平確實由兩萬起步。
所以與其糾結「有冇最低薪」,不如改問「我呢條通道嘅獲批者通常落喺邊個區間」。本文只作一般參考,唔構成針對個別個案嘅專業意見,實際安排請以官方最新公布為準。
申請前,呢堆數字可以點用?
- 先搞清楚自己行邊條通道,因為三條通道嘅薪酬重心根本唔同。
- 再對照嗰條通道嘅分佈,睇自己嘅開價落喺邊一檔,而唔係同全香港所有獲批個案比。
- 假設某申請人獲聘從事金融科技,月薪 35,000 元:呢個水平喺 TechTAS 2025 年分佈入面屬於最多人嗰一檔(2 萬至 4 萬,76 宗),但喺 GEP 入面已經高過約 47.5% 嘅獲批個案。同一份薪酬,喺唔同通道嘅「相對位置」可以差好遠。
- 記住呢啲數字只計獲批個案,唔反映申請總數、成功率或拒簽情況,唔可以倒推出「開價幾多就批幾多」。
常見問題
香港嘅工作簽證有冇法定最低月薪?
入境事務處嘅簽證統計頁面只按每月薪酬列出獲批個案分佈,並無列出一條通用嘅最低月薪數字。從實際獲批結果睇,低於 20,000 元嘅個案喺 GEP 同 ASMTP 都唔係零。
月薪低過兩萬,係咪代表好難批?
唔係。GEP 2025 年全年有 14,850 宗獲批個案月薪低於 20,000 元,佔約 47.5%;ASMTP 同期有 10,183 宗,佔約 38.1%。不過呢啲數字只計算獲批個案,唔等於低薪申請嘅成功率。
點解 TechTAS 一宗兩萬以下都冇?
TechTAS 喺 2025 年 161 宗、2026 年 1–6 月 95 宗獲批個案中,20,000 元以下一欄都係 0 宗。獲批者以碩士及博士為主(2025 年 118 宗,佔約 73.3%),界別集中喺人工智能等科技範疇,薪酬重心自然高過另外兩條通道。
GEP 同 ASMTP 嘅薪酬分佈最大分別係咩?
GEP 嘅低薪尾部最厚(2025 年約 47.5% 低於兩萬),高薪頂部亦最厚(約 11.0% 達 8 萬以上)。ASMTP 則集中喺中間,2025 年約 56.2% 落喺 2 萬至 8 萬之間,8 萬以上只佔約 5.7%。
2026 年 1–6 月嘅數字可唔可以當全年睇?
唔可以。官方頁面只提供 2025 全年及 2026 年 1–6 月兩組數字,上半年嘅獲批宗數約為 2025 全年嘅四成左右(GEP 13,640 對 31,278)。全年水平要以官方之後公布嘅數字為準。
非本地畢業生留港安排同優才計劃有冇薪酬分佈?
喺同一個官方統計頁面入面,非本地畢業生留港/回港就業安排只列出地區同學歷,優秀人才入境計劃則列出地區、行業/界別同學歷,兩者並無按每月薪酬分檔。因此本文只比較 GEP、ASMTP 同 TechTAS。
薪酬檔次會唔會影響之後嘅續簽?
呢份官方統計只係按每月薪酬列出獲批個案數目,冇提供薪酬同續簽結果之間嘅關連數據。任何關於續簽安排嘅判斷,都應以官方最新公布為準。
參考資料
把這篇攻略變成你的下一步計劃
如果你正在比較簽證路徑、預算或時間線,可以電郵提問;我們會按入境事務處等公開政策來源提供資料方向。